Gece Plağı Nedir?

Gece plağı kullanımı kişilerde tik haline gelen ve elinde olmadan bir sorun halini alan diş gıcırdatması tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Bazı insanlar uykuda iken istemsiz bir şekilde diş gıcırdatma işlemini yaparlar. Kendilerine hâkim olamadıkları için ve yaptıklarından habersiz oldukları için bunun yanında uykuda yapılan bir eylem olduğu için kişi bunun önüne geçemez.

Bu durum aslında normal olarak görünse de kişinin diş gıcırdatma işlemi hem yanındaki ve çevresindeki insanları rahatsız eder hem de sürekli sürtünme halinde olan dişlerin yıpranmasını ve zamanla zarar görmesini sağlar.

Zarar göre dişler sonucunda gece plağı kullanmayan kişide çene kayması ve diş yontulup incelmesi ve daha hassas olması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu da kişi için olumsuz bir durumdur.

Bu yüzden bu durumların önüne geçmek için özel olarak imal edilen kişinin ağız ve çene yapısına uygun gece plağı ile kişi uyurken bunu kullanır ve bu olumsuz durumun önüne geçer. Doktor tavsiyesi olduğu zaman kullanılmaya başlanan doktor tavsiyesi olmadan kullanılmayan bu ürün oldukça olumlu sonuç vermektedir.

Gece Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

Plak takmak için ilk önce doktor tavsiyesi ve izni gerekmektedir. Bu şekilde sorununuz varsa eğer ilk önce doktora giderek yaşadığınız sorunu birebir anlatmak gerekir. Daha sonra ise doktorun verdiği karar doğrultusunda yön almak gerekir.

Eğer doktor gece plağını kullanmanıza olumlu baktı ve izin verdi ise ilk olacak şey çene ve diş ölçüsünün alınmasıdır. Çene ve diş ölçüsü alınırken bu ölçüler bir kalıba bastırılır. Daha sonra ise diş plağı kişiye özel olarak yapılır.

Diş plağı olumlu sonuç vermesine rağmen çok fazla ağızda bulunması oldukça olumsuz bir şekilde kişiyi etkilemektedir. Bu yüzden kişinin onu on iki saatten fazla tutmaması gerekirken günde dört ya da beş saat kişi için oldukça uygun bir saattir.

Gece kullanılacak olan gece plağı kişide gündüz de dış gıcırdatması sorunu var ise gündüz de tercih edilebilir. Kişinin temiz kullanması da oldukça önemlidir. Bu işlemin sonucunu iki veya üç gün gibi bir sürede kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Diş plağı doktor tarafından uygun görülüp diş hastalığı olan kişinin eline ulaştığı zaman rastgele bir kullanım durumu söz konusu değildir. Bu yüzden kişilerin gece plağını hijyenik bir şekilde kullanması oldukça önemlidir. Hem ağız sağlığı bakımından hem de vücut sağlığı bakımından temiz kullanmak istenilen en önemli bir tedbirdir.

Kişiler belirli saatlerde ağızlarında tuttukları bu aparatları çıkardıkları zaman bir güzel yıkayıp ona uygun olan temizlik malzemeleri ile yıkamalıdır. Haricen kesinlikle hiçbir temizlik malzemesi kullanılmamalıdır. Daha sonra ise gece plağı kutusunun oldukça temiz ve hijyenik olması gerekmektedir.

Her plağın yıkama işleminde plak kutusunun da yıkanması oldukça önemlidir. Haricen kullanılmayacak olan bu ürünler içinde nasıl hijyenik tutulacağı ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır. Bunun yanında kullanılan bu aparatlar hiçbir şekilde başkaları ile ortak kullanılmamalıdır.

Gece Plağı Çeşitleri Nelerdir?

Gece plağı için kullanılan oldukça fazla çeşit vardır. Bu çeşitler kişinin ağız yapısına göre kişinin sorununa göre kişinin çene yapısına göre ve kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Bu çeşitler bazen kişinin mecbur olarak seçmek zorunda olduğu bazen de isteğine göre seçtiği çeşitleridir.

Gece Plağını Kimler Kullanmalıdır?

Özellikle diş gıcırdatma işlemini yapan kişilerin kullandığı olarak da bilinen gece plağı aslında sadece dış gıcırdatması işlemini yapan kişiler tarafından kullanılmaz. Başta diş gıcırdatma sorunu olanların kullandıkları bu yöntemi dişleri sıcak ya da soğuğa hassas olan kişilerin kullanması da oldukça fazladır.

Bunun yanında sadece uyurken değil de günlük yaşamında ve heyecan stres anlarında da diş gıcırdatma işlemini yapıp diş sıkma gibi olaylar dahilinde de gece plağı kullanılabilir. Uykuda gıcırdatmadan ziyade uyanıldığı zaman çenede yorgunluk ve başta da ağrı gibi olaylar varsa diş plağı kullanımı gerekmektedir.

Gece Plağına Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş plağı için diş ve çene ölçüsü verildikten sonra kişilerin dikkat etmesi gereken birçok kurallar vardır. Bu kurallar doğrultusunda kişi ilk olarak eline aldığı kutu ve gece plağı aparatını kesinlikle başkaları ile ortak kullanmamalıdır. Daha sonra kişi on iki saatten fazla bir şekilde ağzında durdurmayıp dört ile altı saat arasında ağızda durması en uygunu olmaktadır.

Kullanılan bu gece plağının temiz ve hijyenik kullanılması oldukça önemlidir. Her zaman yıkayıp kutusuna konulup her zamanda kutusundan aynı özen ile alınmalıdır. Bu işlem için verilen kutu ve diğer aparatlar kesinlikle haricen Kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi adı altında kullanılan bu ürün kesinlikle hiçbir kimseye önerilip doktor izni olmadan kullandırılmamalıdır.

Gece Plağı Diş Sıkmayı Düzeltebilir Mi?

Diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu olan kişilerin kullandığı gece plağı bu sorunlar için oldukça olumlu sonuç vermektedir. %99 oranına kadar olumlu sonuç veren bu aparat ile kişiler artık diş sıkma ve diş gıcırdatma işlemine son verirler.

Yüzde bir kadar geçirmeyen kısmının ise daha ağır psikolojik sorunları olmaktadır. Onlarda buna ek olarak farklı tedavi yöntemleri alarak bu sorundan kurtulma imkânı sağlayabilirler. Bu yüzden gece plağı diş sıkmayı da diş gıcırdatma sorununun yanında giderir.

Gece Plağı Nereden Alınır?

Dişleri için gece plağı almak isteyen kişilerin ilk önce kendilerine konulan teşhisten sonra plak kullanıp kullanamayacaklarına göre durum belirlenir. Kişiler eğer doktor tarafından plak kullanmakta herhangi bir sorun gözetilmedi ise plak kullanımına başlarlar.

Özel olarak yapılan bu plaklar cerrahiler tarafından alınan çene ve diş ölçüsü sonrası yapılarak kişiye teslim edilir. Kişinin bu tarz gece plağı gibi tıbbi malzemeleri kendilerinin yaptırması imkansızdır. Farklı yollardan yapılan bu işlemler ise yasal olarak uygun bulunmamaktadır.

Gece Plağı Nasıl Saklanır?

Diş plağı aparatını kullandınız ve saati dolduktan sonra çıkarma işlemi yapacaksanız eğer saklamak da bir o kadar önemlidir. Ağıza alınacak olan bu plak için hijyen oldukça önemlidir. Bu yüzden kişiler ağızlarından çıkardıkları gece plağını temizleyip ve yıkayıp ona özel olan kutusuna koymalı, ağızlarına alacakları zaman da güzelce tekrar yıkayıp o şekilde ağızlarına almaları gerekmektedir.

Bu konuda mikrop kapmamak oldukça önemlidir. Gece plağı için verilen kutular haricen kullanılmamalı ve sadece gece plağına özgün olmalıdır.

Gece Plağı Fiyatları 2023

Diş plağı fiyatları belirlenmesi için ilk üç ana sebep oldukça önemlidir. Bu sebepler ise kişilerin vermiş olduğu ölçü, verilen ölçü için kullanılan malzeme ve yaptırıldığı klinik doktor, tanınmışlık ve kalite seviyesi bakımından oldukça önemlidir. Bu üç ana başlık diş plağı fiyatları için belirlenen en büyük etmenlerden biridir.

Bu sebeplerle kullanılan diş plağı ücretleri sabit bir fiyatta değildir. Her hastaya göre değişen fiyatları ile işleminiz için en başta fiyat anlaşması yapılmaktadır.

Gece ve gündüz diş gıcırdatma işleminin önüne geçerek dişleri koruyan yöntemler için sunulan fiyatlar oldukça uygun olup kimsenin cebini yakmayan tarzdadır. Gece plağı fiyatları için gerekli bilgiler uzman doktorlar tarafından alınabilir. Gece plağı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.