Pedodonti Nedir?

Pedodonti Türkçe ifadesiyle çocuk diş hekimliği 0-13 yaş arasındaki çocukların diş ve çene sorunlarıyla ilgilenen diş hekimliğinin bir dalıdır. Bu yaş grubundaki çocukların gerek süt dişlerinde gerek daimi dişlerinde ortaya çıkan ve takibi gereken sağlık sorunları pedodonti dalının ilgi alanına girmektedir.

Pedodontist Kimdir?

Çocukların dişleri ve çenelerinden dolayı yaşadıkları sorunların tedavisini gerçekleştiren diş hekimlerine pedodontist denmektedir. Pedodonti hizmeti veren pedodontistler 5 yıllık diş hekimliği lisans öğrenimlerinin ardından diş gelişimi, çocuğa yaklaşım, çocuk psikoloji gibi konularda eğitimler almaktadırlar. Bu sayede hem lisans eğitimleri boyunca diş konusuna dair gerekli teorik ve pratik bilgiyi edinmekte hem de kendilerine gelen çocuklarla nasıl iletişim kuracakları konusunda bilgili olmaktadırlar. Çocuklarla iyi bir iletişim sağlayabilen pedodontistler çocuklarda var olan dişçi fobisini yenmelerine de yardımcı olmakatdırlar

Pedodontist Hizmetleri Nelerdir?

Pedodontistler tıpkı yetişkinlerin gittikleri diş hekimleri gibi diş ve çene yapısına dair her konuda çocukların sorunlarının gerekli tedavilerini sağlamakatdırlar. Bu tedavileri eğlenceli şekilde gerçekleştirerek çocukların korkularını aşmalarını sağlayan pedodontislerin vermiş olduğu başlıca hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ağız ve diş bakımı hakkında çocuğu ve ebeveynleri bilgilendirmek
  • Çocukların diş ve çene yapısının gelişim sürecini takip etmek
  • Ortodontik tedaviler yapmak
  • Diş çekmek
  • Kanal tedavileri yapmak
  • Dolgu işlemleri yapmak
  • Ampütasyonlar gerçekleştirmek
  • Çocuk protezleri takmak
  • Tırnak emme gibi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen kötü alışkanlıkları tedavi etmek

Pedodontide Flor Uygulaması Nedir?

Çocukluk dönemindeki dişler yapısal olarak ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak çürümeye daha meyillidir. Dişlerin kısa sürede çürümesinin önüne geçmek ve diş yapısını güçlendirmek için flor uygulamasına başvurulmaktadır. Florun diş minesine katılarak dişlerin kuvvetlendirilmesini amaçlayan bu uygulama dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Flor uygulaması çocuklarda yalnızca pedodonti tedavisi yapan diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. 

Pedodontide Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Çocukların ilk dişleri olan ve daha sonra çıkacak daimi dişlere zemin hazırlayan süt dişler ağız ve diş sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. Süt dişleri hem çocuklarda yemek yemeyi kolaylaştırdığı gibi hem de konuşma sürecinde de telaffuzların doğru şekilde ifade edilmesinde etkilidir. Aynı zamanda diş çürükleri, diş ağrıları gibi sorunlar yaşanmaması için süt dişlerinin bakımına dikkat edilmelidir. Süt dişlerin çocukluk döneminde dökülüp yerine daimi dişler çıkacağı için diş yapısının estetik açıdan da güzel bir görünüme sahip olmalıdır. Eğer ileride diş yapısının bozuk olmasından şikayetçi olmak istemiyorsanız süt dişleri henüz yerini daimi dişlere bırakmamışken bakım ve tedavisini ihmal etmemelisiniz.

Pedodontide Fissür Örtücüer Ne İşe Yarar?

Çocuklarda dişler daha dayanıksız bir yapıya sahip olduğundan kolayca çürüyebilmektedir. Özellikle azı dişlerin yemek yerken diğer dişlere göre daha fazla işlevsellik kazandığı göz önünde bulundurulursa bu azı dişlerin çok kısa bir sürede çürümesi kaçınılmazdır. Fissür örtücüler bu çürüklerin yaşanmaması için dişe uygulanan, akıcı kıvama sahip olan bir maddedir. Dişe uygulanan bu madde sayesinde çürüklerin oluşmasının önüne geçilmektedir

Pedodontide Koruyucu Uygulamaları Nelerdir?

Pedodonti çocukların diş sağlığının korunması için en başta çürük oluşumunun engellenmesini hedeflemektedir. Bu amaca yönelik olarak çocukların dişlerini güçlendirici ve çürüğe karşı dayanıklı olmasını sağlayıcı çeşitli koruyucu uygulamalara başvurulmaktadır.

Fissür Örtücü Uygulama:  Azı dişlerinde çürüklerin oluşmasının önüne geçmek için dişin girintili kısımlarına akışkan bir maddenin uygulandığı uygulamadır

Restoratif Tedaviler: Henüz sinirlerin etkilenmediği fakat dişteki yapıların bir kısmının geri getirilemeyecek ölçüden ortadan kalktığı durumlarda dişin temizlenerek yerine dolgu yapılmasıdır.

Amputasyon: Süt dişlerinde tercih edilen uygulamalardan biri olan ampütasyonda çürük dişlerdeki pulpa dokusu uzaklaştırılır ve kalan dokunun sağlıklı kalması sağlanır.

Yer Tutucular: Süt dişlerinin çıkması sonucunda ortaya çıkan boşluklara diğer dişlerin kayarak daimi dişlerin yerlerini kaydırmalarını önlemek amacıyla yer tutucuların yerleştirilmesi yöntemidir.

Ağız Sağlığı ve Hijyen Eğitimi

Ağız sağlığı ve hijyen eğitimi erken yaşlarda farkındalık oluşturulması gereken konulardan biridir. Yeme içme başta olmak üzere konuşmamıza, çene yapımıza kadar hayatımızı etkileyen dişler sağlıklı olmadığında birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en çok karşılaşılanı diş çürükleri ve buna bağlı olarak oluşan diş ağrılarıdır. Bunun gibi yaşam konforumuzu olumsuz etkileyecek ağız sağlığı ve hijyeninden kaynaklı sorunları erken zamanda gerekli bakımları yaparak önlemek gereklidir. En basitinden diş fırçalamasının nasıl yapılacağı, diş ipi kullanımı gibi ağız sağlığını etkileyecek konularda pedodonti uzmanlarından gerekli bilgiler alınmalı ve uygulanmalıdır.

Beslenme Eğitimi

Ağız ve diş sağlığını etkileyen unsurlardan biri beslenme alışkanlıklarıdır. Çok fazla şekerli, asitli, kafeinli yiyecekler diş yapısına zarar vermekte ve dişlerin kısa sürede çürümesine neden olmaktadır. Yemeklerde dişlerde kalan plaklar da dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Diş çürüklerinin sebebiyet verdiği sağlık sorunlarıyla baş başa kalmamak için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gereklidir. Hangi yiyeceklerin dişlere zarar verdiği, diş sağlığı bakımından doğru beslenmenin ne şekilde olması gerektiğine dair eğitimler alınarak bu konuda daha bilinçli hareket edilmesi gereklidir.

Fissür ve Flor Uygulaması

Fissür ve flor uygulaması temelde diş çürüklerinin oluşmasını önlemek amacıyla uygulanan tedavi yöntemleridir. Flor uygulaması genel olarak diş yapısı dayanıksız olan çocuklarda diş minesine flor takviyesi yapılmak suretiyle gerçekleşir. Fissür ise yemek yerken azı dişlerinin daha aktif kullanılması nedeniyle çürük oluşma riski yüksek olan azı dişlerindeki girinti ve oyukların doldurulması işlemidir. Her iki yöntemde de dişlerin mümkün olduğunca çürüksüz ve sağlıklı olması amaçlanmaktadır.

Yer Tutucu Uygulaması

Süt dişler daimi dişlerin çıkmasına kadar adeta daimi dişlerin yer tutuculuğu görevini üstlenmektedirler. Çürük dişin çekilmesi veya herhangi bir sebepten dolayı süt dişin vaktinden önce düşmesi durumunda diğer dişlerin oluşan boşluklara kayıp sonradan çıkacak daimi dişlerin yer düzenini etkilememesi için süt dişlerinin oluşturduğu boşluklara yer tutucular yerleştirilmektedir. Böylece ileride yaşanabilecek diş çarpıklığı gibi durumlar erkenden engellenmektedir.

Pedodontide Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

Genel sağlık açısından ağız ve diş bakımı da önemli bir yer tutan konulardandır. Ağız ve dişlerde oluşan bakteri ve mikroplar dişte çürüklere neden olmaktadır. Bu çürükler neticesinde dişlerde şiddetli ağrılar yaşanabilmekte ve bu diş ağrıları kimi zaman kulak, boğaz ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Fiziksel ağrıların yanı sıra ağız ve diş bakımını yeteri kadar özenli yapmayanlarda kötü bir ağızı kokusu olduğundan kişinin kendisinin ve çevresinin rahatsızlık duyması muhtemeldir. Bu türden sorunlar yaşamamak adına ağız-diş bakımı yerli yerince yapılmalı ve hijyene oldukça dikkat edilmelidir. Dişler yemek yedikten sonra düzenli olarak fırçalanmalı, gerektiğinde diş ipi kullanarak dişte plak oluşmasının önüne geçilmelidir. Ayrıca fazla şeker ve asit içeren yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Pedodonti Fiyatları 2023

Çocuklarınızın sağlıklı dişlerle yaşamını sürdürmesi için ağız ve diş konusunda gerekli bilgilendirmeleri almak ve gerekli tedavileri sağlamak için pedodonti muayene ve tedavisine başvurmak gerekebilir. Pedodonti fiyatları 2023 konusunda araştırma yapıyorsanız fiyatların gideceğiniz yere göre farklılık gösterebileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Net fiyat bilgisine ulaşmak için pedodonti hizmeti veren sağlık kurumları ile iletişime geçmenizi öneririz.