Flor Nedir?

Flor Uygulamaları; Vücuda sağladığı faydaları kanıtlanan minerale flor denir ve diş üzerine yapılan işleme flor uygulamaları denir. Flor minerali gıda ve su kaynaklarında bulunur. Halk arasında florür maddesinin dişler için çok zararlı olduğuna nadir bilinen yanlış bilgi dolaşmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar flor uygulamaları işleminin dişlere olumlu etkisi olduğunu ispat etmiştir.  Dişlerin yapısına olan etkisi sayesinde dişler uzun yıllar çürümeden kalabilir.

Florun Dişler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Diş üzerine olan etkileri hala araştırma kapsamındadır. Ancak şuana kadar gelinen noktada dişlere iki farklı etkisi olduğu bulunmuştur. Küçük yaşta diş üzerine uygulanan flor uygulamaları dişin daha sert ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır.  Çocuklarda ilk 7 yıl içinde iş üzerine uygulanması tavsiye edilir. Yetişkinlerde diş minesinin güçlenmesine ve asitli yiyeceklere karşı dişleri koruma etkisi vardır.

Florun Çürük Önlemedeki Kullanım Alanları Nelerdir?

Flor elementi insan vücudunda olması gereken eser elementlerden biridir. Ayrıca, flor uygulamaları diş kliniğinde yapılırken evde de uygulanabilir. Çocukların dişlerinin kuvvetlenmesi ve çürümelerin engellenmesi için günde en az 2 defa florlu diş macunu ile fırçalanmalıdır. Florun kullanım alanı geniştir. Yapısı sayesinde diş minesini sertleştirir.

Flor Vernik Nasıl Uygulanır?

Tek kullanımlık hazır flor patları bulunur. Flor patının ucunda bulunan fırça ile diş minesi üzerinde boşluk kalmayacak şekilde sürülür. Diş etlerine temas etmemesine özen gösterilir. Ancak zararlı bir madde olmadığı için değdirilmesinde sakınca yoktur.

Tadı acı olduğu için tükürme refleksini artırabilir. Bu nedenle sadece diş üzerine sürülmesi önerilir. Florun diş üzerinde bekleme süresi ne kadar artarsa etkisi o kadar artar. Halk arasında flor işleminin çok zararlı olduğuna dair yanlış bir bilgi dolaşmaktadır.

Flor insan vücudunda yer alması gereken önemli bir elementtir. Bu nedenle kullanımı herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Ayrıca, flor uygulamaları düzenli aralıklar ile yapılması gereken işlemlerdir.

Fluorid Verniği Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde estetik ve güzel görünmek büyük bir önem taşır. Güzel görünmenin en önemli kriterlerinden biri düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olmaktır. Geliştirilen teknikler sayesinde protez diş uygulamaları büyük başarı oranına sahiptir. Ancak doğal ve güzel görünmenin en basit yolu kişinin kendi dişlerinin sağlıklı ve sorunsuz olmasıdır. Bu nedenle flor uygulamaları önemlidir. Bu uygulamanın sağladığı faydaları sıralayacak olursak:

  • Dişlerin sağlamlaştırılması için uygulanabilecek en güvenilir tedavidir.
  • Uygulaması kolay, konforlu ve uygun maliyetlidir.
  • Uygulaması çok hızlıdır ve çok kısa sürede sertleşir.
  • Tek seans uygulanması halinde 5 yıl dişleri koruyabilir.

Sıraladığımız bu faydalardan yararlanabilmek için çok az miktarda uygulanması yeterlidir. Fazla miktarda uygulanması etkisini artırabilir.

Flor Jel Nedir?

Diş üzerine sürülebilir hazır formda bulunan jel moleküllü flor maddesine denir. 6 yaş ve üzerindeki çocuklara uygulanır. Diş koruma tedavisinde en sık başvurulan iki teknik fissür örtücü ve flor uygulamalarıdır. Jel tek kullanımlıktır. Okul çağında bulunan çocuğunuzu diş hekimine kontrole götürdüğünüz zaman bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Flor Jel Nasıl Uygulanır?

Flor jel kullanıma hazır olarak bulunur. Diş üzerine sürülür. İki dakika fırçalanarak diş üzerinde en az 2 saat bekletilir. Uygulama sonrasına en az 2 saat bir şey yenilip içilmemelidir. Ağrı ve acı oluşturan bir işlem değildir. Uygulama süresi ortalama 5 dakikadır. Evde uygulaması da kolaydır. Çocuklarda ilk 4 yaşta diş minesi sertleşmez. Çürüklere karşı korumasız ve savunmasızdır. Bu nedenle diş hekimi uygun gördüğü takdirde flor jel kullanabilir.

Profesyonel Bir Fluorid Jeli Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Topikal uygulama, jel uygulaması ve sistemik flor işlemi olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde topikal uygulama işleminin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarda florür vernik işlemi daha güvenli bir tekniktir. Florür maddesinin yutulmaması tavsiye edilir. Bu nedenle çocuklarda yutmanın engellenmesi için vernik uygulaması yapılır.

Çocuklarda vernik uygulaması ile günde 2 defa düzenli diş fırçalaması işleminin uygulanması işlem başarısını artırır. Diş çürüme işlemi büyük oranda engellenir. Vernik uygulamasında kalıcı dişlere müdahale edilir. Bu kapsamda; flor uygulamaları geçici dişler için gerekli olan tedavi tekniklerinden değildir. Ancak yapılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Flor Jel Uygulaması Hangi Yaşlarda Yapılabilir?

Çocukluk döneminde 5 yaş ve sonrasında uygulama yapılması önerilir. İlk 4 yaş diş oluşumu tamamlanmadığı için dışarıdan müdahale edilmemelidir. Çocukluk döneminde çıkan dişlerin hepsi kalıcı diş değildir. İlk 7 yaşta süt dişlerinin tamamı çürür ve alınır. Yerine kalıcı dişler çıkar. Bu nedenle vernik uygulaması için diş gelişiminin tamamlanması gerekir.

Doğru uygulama yapıldığında herhangi bir yan etkisi yoktur. Çocuklarda yutma refleksini engellemek için evde uygulanması önerilmez. Yetişkinlik döneminde diş çürümesinin en büyük nedeni yetersiz ağız bakım işleminin uygulanmamasıdır. Yetişkinler evde flor uygulaması işlemini gerçekleştirebilir.

Profesyonel uygulama daha kısa sürede etki eder. Diş hekimleri tarafından tek seans uygulama ile istenen başarı elde edilebilir. İlk önce hastanın ağız içerisi tükürük emici ile kurutulur. Flor metal ile etkileşime girdiği için uygulama sırasında sadece plastik malzemeler kullanılır. Flor patı diş yüzeyini tamamına sürülür. Diş üzerinde en az 10 dakika bekletilir.  Bekleme süresinin sonunda ağız içi temizlenir. İşlemden 30 dakika sonra yemek yenilebilir.

Flor Vernik Uygulaması Güvenli Midir?

Sağlıklı dişler ve diş etleri için flor vernik işleminin uygulanması gerekir. Diş ve ağız sağlığı insan vücudunun genel sağlığını etkiler. Sağlığın sürdürülmesi ve korunması için işlerin her zaman temiz ve bakımlı olması gerekir. Flor dişin temel maddelerinden biridir. Bu nedenle zaman içerisinde azaldığında takviye edilmesi gerekir.

Diş minesi ne kadar güçsüz ve zayıf olursa çürüme oranı o kadar artar.  Diş minesinin zayıflaması dişin içerideki katmanlarda bakteri oluşumuna neden olur. Bu nedenle flor uygulamaları gereklidir ve güvenlidir.

Diş Macunu Kullanmanız Gerekiyor Mu?

Dişlerin temizlenmesi, yemek artıklarının giderilmesi ve bakterilerin yok edilmesi için diş macunu günde en az 2 feda kullanılmalıdır. Flor uygulaması dişlerin güçlenmesini sağlarken temizliğinde yeterli olamayabilir. Bu nedenle flor işlemi sonrasında yine günde 2 defa diş macunu kullanılmalıdır.  

Diş macunu kullanımı genellikle yanlış yapılır. Diş fırçası üzerine az miktarda macun alını. Dişlerin üzerinde en az 2 dakika dairesel hareketler ile uygulanır. Diş macununun bir kısmı diş üzerinde bırakılmalıdır. Tamamının yıkanmasına gerek yoktur. Fazla miktarda diş macunu mide rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle fazla miktarlarda kullanılması zararlıdır. Ayrıca, flor uygulamaları sonrasında diş macunu kullanımı eskisi gibi devam etmelidir.

Flor Vernik Uygulama Fiyatları 2023

İşlem fiyatları hizmet veren diş kliniğine göre değişiklik gösterir. Kliniğin bulunduğu konum, diş hekiminin tercih edilme sıklığı, işlem süresi, işlem sırasında kullanılan kişiye özel ürünlerin maliyeti ve kur farkı dikkate alınır.

Evde kendinizin uyguladığı işlemler yeterli oranda koruma sağlamayabilir. Bu nedenle işlem yaptırmaya karar verdiğinizde uzman hekimler ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Profesyonel flor uygulamaları her zaman daha sağlıklı ve başarılı sonuçlar verir. Flor vernik uygulama fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.