Diş Röntgeni Nedir?

Diş röntgeni özellikle son zamanlarda oldukça fazla adını duyduğumuz alanlardan biri olmuştur. Görüntüleme röntgeni diş tedavisi alanında kullanılan tıbbi müdahalelerden biridir. Bu işlem diş için çekilen röntgenlere verilen isimdir. Oldukça önemli olan bu işlem her doktor tarafından istenmektedir.

Bu işlemlerde görüntü oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Bu görüntüler sayesinde dişte oluşan sıkıntı çürük, kis gibi durumları kolayca anlayarak görüntüleme diş röntgeni sayesinde yerlerini kolayca tespit edebiliriz.

Ne Amaçla Diş Röntgeni Çekilir?

Röntgen diş rahatsızlıklarında çekilir. Dişteki çürüğü dişteki derinliği anlamak için ya da diş köklerindeki rahatsızlığı anlamak için gömülü yirmilik diş çekimleri için yanlış bir tıbbi müdahale yapmamak için diş röntgeni çekilir. Bu oldukça önemli bir işlemdir. Herhangi bir sıkıntı olan dişi tespit ederek yanlış bir işlemin ya da dişin tedavisi yapılmaz ve nasıl tedavi yapacakları konusunda bu işlem yardımcı olur.

Diş Röntgeni Nasıl Çekilir?

Diş röntgeni özel bir cihaz ile çekilmektedir. Bu çekim için ilk önce doktordan randevu almanız ve doktor tavsiyesi ile diş röntgen çekimi işlemine gidilir. Burada çalışan özel çalışanlar ile ayarlanan cihaz sayesinde kişi bu alana getirilerek yardımı ile çekilir. Ağzımızı açıp ağız kısmını cihaza diş röntgen işlemi yapılır. Daha sonra sonuçlar bilgisayar ile doktora gitmektedir.

Diş Röntgeni Çeşitleri Nelerdir?

Diş röntgeninin de her şeyde olduğu gibi çeşitleri vardır. Bu çeşitleri periapikal, panaromik, sefalometrik gibi dış röntgeni çeşitleri vardır. Bunlar çeşit çeşit olup herkese uygun diş uygulaması yapılır. Kimin sorunu ne boyutta ise uzman doktorlar ona göre röntgen çekimi istemektedirler.

Periapikal Diş Röntgeni

Periapikal röntgenine kök resmi de denilmektedir. Bu işlemde kişi ağzına filmi armaları ile güçlü bir şekilde bastırarak filmin çekilmesine yardımcı olur. Teknisyen kişi de kaliteli bir görüntü almak çabalar ve periapikal diş röntgeni işlemi tamamlanır.

Panaromik Diş Röntgeni 

Bu film sayesinde çene de ve dişlerde oluşan tüm rahatsızların görülmesine yardımcı olur. İlk başta da diş de oluşan çürük tümör kis gibi olayların ve çenedeki rahatsızların görülmesine yardımcı olur. Bu sayede tıbbi müdahale yapılmadan önce nerede nasıl sorun var doktor tarafından bilinir. Bu şekil de işe başlayan uzman doktorlar sayesinde yapılan iş daha kaliteli bir hal alır.

Sefalometrik Diş Röntgeni

Genellikle ortodontin ve ortognatik cerrahi gerektiren hastaların tedavisinde kullanılır. Bu işlem kafa ve yüz kemikleri için çekilmektedir. Birbirlerine olan uzaklıklarını yakınlıklarını nasıl durduklarını anlamak için çekilen bu röntgen de daha boyutlu işlemler yapılabilmektedir.

Diş Röntgeni Fiyatları 2023

Diş röntgen fiyatları her sene piyasa durumuna göre güncellenerek uygun adres ve internet sitelerinden ilgili kişilere bildirilir. Bu işlem sürekli istenmese de buna uygun bir ücret planı yapılmıştır. İster taksit ister nakit ister veresiye imkânı ile ödeme de kolaylıklar yapılmaktadır.

Fiyatları oldukça uygun olan ve cep yakmayacak tarzda olan bu diş röntgen fiyatları konusunda ödeme de her türlü destek sağlanır. Diş röntgeni fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Diş Röntgeni Sık Sorulan Sorular

Bu sorular en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Herkes tarafından merak edilen bu sorularım cevapları en güzel şekilde verilmiştir. Bu soruların cevapların internet üzerinden ya da uygun alanlardan güvenilir bir şekilde bulabilirsiniz. Bu işlemler oldukça kolay ve yararlı birer işlemlerdir. Diş için röntgen sayesinde zamandan ve yanlış yapılacak işlerden kolaylıkla kaçınabiliriz.

Diş Röntgeni Zararlı Mıdır?

Her ne kadar olsa da elektrik ve ışın olduğu için mecbur kalmadıkça diş röntgeni işlemine başvurmamak gerekir. Sürekli kullanıldığı sürede oldukça zararlıdır. Ama dozunda doktor tavsiyesi ile kullanıldığı sürece oldukça yararlı olup diş sorunlarınızı en güzel şekilde ortaya çıkarır.

Dental Radyoloji Neden Önemlidir?

Dental radyoloji ağızda oluşan kış kanser gibi olayların saptanmasında ve anlaşılmasında yardımcı olan cihazdır. Bu cihaz sayesinde hem bu olumsuzlukların anlaşılmasına hem de ağız ve diş gelişimini anlamayan yardımcı olur. Gelişimi takip eden bu cihaz dişlere oldukça fazla yarar sağlar. Her açıdan yararlı olan bu cihaz sayesinde sizde dişlerinize ait tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Diş Röntgeni Tehlikeli Midir?

Röntgen çekmenin hiçbir şekilde tehlikesi olmayıp oldukça da yararlı bir işlemdir. Dozunda kullanıldığı sürece herkese fayda sağlayacak olan bu diş röntgeninin hiçbir sorun oluşturacak yanı yoktur.

Faydalı olup diş konusunda bize yardım ederek tıbbi müdahale için gerekli bir araçtır. Her diş tedavisinde istenmese de çoğu diş tedavileri için gereklidir. Bilindik ya da olabilecek bir tehlikesi mevcut değildir.

Diş Röntgeni ve Hamilelik

Röntgen çektirerek olan hamile kişilerin bu konuda biraz daha hassas olmaları lazımdır. Her ne kadar da olsa radyasyon yaydığı için hamileler için uygun görülmemektedir. Bu yüzden uzman kişiler diş röntgeni istemeden önce hamile olup olmadıklarını ya da herhangi bir sağlık sorunu olup olmadıklarını kontrol etmek için röntgen isterler.

Bu kontrollerin yapılması mecburi olup hamilelere bu işlemin yapılmaması gerekmektedir. Emar kadar sorunu olmasa da bu işlemin de sağladığı zararlar vardır.

Diş Filmi (Diş Röntgeni) Hamilelere Zararlı Mıdır?

Röntgen işlemi normal zamanlarda oldukça faydalı bir işlem olsa da oldukça işimize yarayıp bizi her türlü diş sıkıntımızdan kurtardığı için tercih edilirse de; diş röntgeni hamileler tarafından uygun görülmemektedir. Radyasyon yaydığı için hamileler tarafından uygun görülmemektedir. Bu yüzden de doktora gittiğiniz zaman gebelik durumunu doktora belirterek işlem yapmalısınız. Hamilelik süreci bittiğinde ise röntgen çekilmesinde hiçbir sıkıntı olmamaktadır.

Diş Röntgeninin Çocuğuma Zararı Var Mıdır?

Röntgen çektirerek olan kişiler sadece yetişkin olmayıp küçük çocuklar da diş röntgeni çektirebilme imkânına sahiptirler. Doktor tavsiyesi ve uzman kişiler tarafından çekilen bu röntgeninin çocuklara hiçbir şekilde olumsuz bir sağlık sorunu olmaz ve kalıcı olarak da bir hasar kesinlikle bırakmaz.

Çocuğunuz herhangi bir olumsuzluk oluşturacak rahatsızlığı var ise bunu önceden doktoru ile konuşmanız oldukça önemlidir. Çocuklara özel olarak hazırlanan bu ortamlar da teknisyenler tarafından kontrol edilerek diş röntgeni işlemi gerçekleştirilir.

Diş Röntgeni Ne Sıklıkla Çekilmelidir?

Diş röntgeni işlemi kendi kafamıza göre değil de her zaman bir doktor gözetiminde ve önerisi altında çekilmelidir. Bu sayede de hem sürekli olarak radyasyona maruz kalınmaz hem de zaman israfı yapmış olmazsınız. Doktora gittiğinizde ihtiyacı olduğunda doktor sizden özel olarak bu röntgeni isteyecektir.

Röntgen bilgisayardan tarihi yakın bir şekilde görünüyorsa çektirmenize gerek kalmadan bu çekilmiş röntgeni kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman çektireceğiniz diş röntgeni size ve dişlerinize zamanla zarar vermektedir. Bu yüzden bu durumdan mümkün olduğu kadar kaçınmak gereklidir.