Yerli İmplant Nedir?

Yerli İmplant; Ağızda eksik diş bulunması hayat konforunuzu etkileyecek en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bir daha çıkması mümkün olmayan daimi dişlerin dökülmesi neticesinde ortaya çıkan boşluk sizleri rahatsız edebilir.

Bunun için eksik dişlerin yerini doldurmayı amaçlayan çeşitli diş tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavilerden biri de diş implantıdır. Yapay diş olarak bilinen ve çeneye yerleştirilen genellikle vida şeklinde olan yapay bir diş kökü implant olarak isimlendirilir. İmplant sayesinde eksik olan dişlerin yaşattığı rahatsızlığın sonlandırılması sağlanır. İmplantlar yurtdışından geldiklerinde yapay implant, Türkiye’de üretildiğinde ise yerli implant olarak adlandırılmaktadır.

Yerli İmplant Neden Ucuz?

Yerli implantın nispeten daha ucuz bir tedavi yöntemi olması insanlarda neden ucuz olduğuna yönelik soru işaretleri bırakmaktadır. Hatta ucuz olmasından dolayı bazen tedaviye karşı tereddütlü bir yaklaşıma neden olmaktadır. Fakat bunun altında sanılanın aksine daha dayanıksız veya güvenilir olmaması gibi bir durum yoktur.

Yurtdışından ithal edilen diğer ürünlerde olduğu gibi implantların yurtdışından getirilmesi durumunda da fiyatlar yurt içinde üretilene göre fazladır. İthal implantlara döviz kuru, vergi masrafları yansırken içeride üretilen implantların maliyeti daha düşüktür. Haliyle yurtiçinde yerli firmalar tarafından üretilen yerli implant ucuz olarak algılanmaktadır.

Yerli İmplant Markaları

Yurtiçinde üretilen implant sektöründe üretim yapan firma sayısının fazlalığı bu firmalar arasında seçim yapma konusunda sizleri kararsız bırakabilir. Türkiye’de üretim yapan markaları karşılaştırarak seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Nucleoss: İzmir’de kurulmuş olan Türkiye’nin köklü implant markalarından biri Nucleoss üretimini yerli sınırları aşarak dünya çapında da yaygınlaştırmaya başlamıştır. Diş hekimlerinin tercih ettiği markalarda üst sıralarda yer almaktadır. Kaliteli ürünleri ve geniş ürün yelpazesiyle müşterilerinin onayını almıştır

DTI: Faaliyetlerini Kocaeli’nde yürüten marka TÜBİTAK ve Marmara Araştırma Merkezinin işbirliği ile kurulmuştur. Hedefleri arasında Avrupa’da en büyük implant olan bu marka üretim hacmini yüksek tutmakta ve müşterilere uygun fiyat sunmaktadır.

İmplance: Trabzon merkezli olan firma Türkiye’de FDA onayı alan tek markadır. Yerli üretimde kapasitesini genişleterek ve sürekli olarak ürünlerini yenileyerek dünya çapında da en çok ihracat yapan Türk yerli implant markası olmayı başarmaktadır.

Mode: Diğer implant markalarından farklı bir yönü bulunan Mode, sterilizasyon malzemelerini su bazlı olarak üretmektedir. Bu tür farklı tekniklere açık olmasından dolayı yeniliklere ayak uydurma noktasında ilerlemeye devam etmektedir.

Evoss: Bu marka Türkiye’nin ilk ve en büyük olan yerli implant fabrikasıdır. Gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında çok sayıda müşterisi bulunmaktadır.

Dentium: Dünyada kaliteli ürünleri ile adından söz ettiren implant markalarından biridir. Sürekli olarak kendisini geliştiren, güncel teknolojik gelişmeleri takip eden ve çalışmalarını bu yönde sürdüren bir markadır.

NTA:  Şuan merkezi İsviçre’de bulunan bu marka kaliteli implantları müşterilerle buluşturmaktadır. İmplant ve buna ilişkin diğer malzemelerin üretim, pazarlama, tanıtım gibi tüm süreçleri firmanın kendisi tarafından üretilmektedir.

Tedavi Maliyetlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant tedavisi yaptırmak istiyorsanız tedavi maliyetini merak ediyor olabilirsiniz. Maliyeti etkileyen faktörler genel olarak şu şekildedir:

  • Kaç adet implanta ihtiyaç duyulduğu
  • Yerli implant veya ithal implant olması
  • İmplantın üzerine yapılacak protez çeşidi
  • Kemik tozu ilavesi yapılıp yapılmayacağı

Sayılan faktörlere göre implant tedavisi maliyeti değişkenlik göstermektedir. Yukarıdaki faktörleri de dikkate alarak bütçenize uygun olan implantları tercih edebilirsiniz.

Yerli İmplant (Yapay Diş Kökü) Güvenli Midir?

İmplantların güvenilirliği üretici firmaların hangi kalitede üretim yaptığına, malzemelerin kalitesine bağlıdır. Eğer güvenilir yerli implant hizmeti almak istiyorsanız bilinirliği yüksek, sertifikalı ve onaylı firmaların ürettiği yerli plakları satın almanızı tavsiye ederiz.

İthal ve Yerli İmplant Arasında Fark Var Mı?

İmplant yaptırmak isteyenler ithal ve yerli implantın arasında fark var mı diye merak etmekte ve buna göre implant seçimi yapmaktadır. Bu iki tür implant arasındaki tek fark yurtiçinde ve yurtdışında üretilmiş olmasıdır. Kalite farkın olması pekâlâ mümkün olsa da bu fark implantın yerli veya ithal olmasına göre değişiklik göstermemekte, tamamen firmaya bağlı bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

En iyi dental implant sistemi nasıl seçilir?

İmplant sistemlerinden bazıları bir gün içerisinde vida ile kemiğin kaynaşmasını mümkün kılarken bazı sistemlerde ise vida ile kemiğin kaynaşma süresi birkaç haftayı bulabilmektedir. Hangi implant sistemini seçeceğinize karar vermek için firmanın ne zamandan beri üretime devam ettiğini, gerekli Ar-Ge çalışmalarını yapıp yapmadığını, diş hekimlerinin hangi markayı önerdiğini, piyasa fiyatlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Yerli implant hangi marka iyi?

Hangi marka yerli implantın daha iyi olduğu araştırmasına girdiyseniz karşınıza pek çok marka çıkabilmektedir. Bunca fazla seçeneğin arasında kafanızın karışması muhtemeldir. Yerli implantların iyi oluşunu firmaların müşteri memnuniyeti, güncelliği, ar-ge çalışmaları gibi birçok neden etkilemektedir. Genel olarak Nucleoss, Mode, Evoss, İmplance gibi markalar en iyi yerli implant markaları arasındadır.

Yerli implant tavsiye edilir mi?

İmplant tedavisinde fiyat uygunluğunun sağladığı avantaj ile de yerli implant tedavisinin tavsiye edilip edilmediği merak konusudur. Yerli implantın diğer implantlardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tavsiye noktasına gelecek olursa bu konuda önemli olan implantların yerli veya ithal olması değil, kaliteli olması önemlidir. Kaliteli bir yerli implantı elbette ki tavsiye ederiz.

İthal ve yerli implant arasındaki fark nedir?

Başarılı bir implant tedavisi geçirmek istiyorsanız implant malzemelerinin kaliteli olması gereklidir. Kalite konusunda ithal ve yerli implantlar arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle implantların kalitesi yerli veya ithal olmasına bağlı değildir.

Her iki implant türünde de kalite firmanın üretim kriterlerine uygun şekilde üretilmiş olur. İthal ve yerli implant arasındaki fark yalnızca üretim yeridir. İthal implant yurtdışında üretilip Türkiye’de satılırken yerli implantın hem üretimi hem de satışı Türkiye’de gerçekleşmektedir.

Yerli implant ne kadar dayanır?

Diş eksikliğine sahip olanların tercih ettiği implant uygulamasından beklenen uzun süre dayaklı olmasıdır.  Bu beklentiyi karşılayabilen implantlar 30 yıla kadar kullanılabilmektedir. Fakat kullanım süresinin fazla olması diş bakımının ihmal edileceği anlamına gelmez.

Sağlıklı dişlere sahip olmak ve implantı uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız ağız ve diş hijyenine son derece dikkat etmelisiniz. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı, gerektiğinde diş ipi ve gargara gibi ağzın ve dişin temizlenmesini sağlayan alternatif bakım yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu sayede yerli implant çok uzun sürelerce daimi dişlerinizin yerini doldurabilir.

Yerli İmplant Yorumları

Yerli implant yaptıranların yorumlarına bakıldığında ortak noktanın yerli implantla ithal implant arasında kalite farkının olmadığı ve ucuz olan yerli implantın tercih edilebilir olmasıdır. Yerli implant tedavisinin ağızdaki eksik diş görüntüsünü ortadan kaldırdığı için hastalar rahatça gülebildiklerini, dişlerinin görünümünden memnun olduklarını ifade etmektedirler. Kliniğimizde çalışan diş hekimlerinin hastalarına karşı olan tavır ve tutumları da hastaları oldukça memnun etmektedir.

Yerli İmplant Fiyatları 2023

Yerli implantların fiyatı ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Maliyete yansıyan fiyat değişiklikleri implantın fiyatlarını da etkilemektedir. Yerli implant fiyatları 2023 yılında ne kadar olacağına dair diş kliniklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yerli implant fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.