Çıkarılabilir Protezler Nedir?

Çıkarılabilir Protez; Eksik dişi olan kişilerin en çok başvurduğu çözüm yöntemler arasında çıkarılabilir protez yer alıyor. Bu protezler sadece kısmi değil, tam diş kayıplarında da uygulanır. Yedek diş görevi gördüğü için insanlar rahat bir şekilde çıkarılabilir protez kullanabilir. Dişiniz eksik olduğu için çiğneme ve ısırma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yaptırabilirsiniz.

Dişiniz olmadığı için rahat bir şekilde gülümseyemiyorsanız çıkarılabilir protez bu konudaki endişelerinizi bir kenara bırakmanıza olanak sunar. Doğal dişlere tutturulan bu protezler çıkarılabilir özelliğe sahiptir.

İlk defa çıkarılabilir protez tedavisi yaptıracaksanız süreç hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Protez yaptırmak için yaklaşık 4 ziyaret yapmanız yeterlidir. Fakat bu sayı dişlerinizin durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. İmplant destekli protez taktıracaksanız 3 – 4 ziyaret yapmanız gerekebilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgilendirmeyi uzmanla görüştükten sonra edinebilirsiniz.

Yaptıracağınız zaman birden fazla çeşitleri olduğunu bilmenizde fayda var. Doğru çıkarılabilir protez kullandığınız zaman daha rahat edersiniz.

Çıkarılabilir Protezler Nedir?

Çıkarılabilir protezin kimler için uygun olduğunu öğrendiğiniz zaman daha bilinçli hareket edersiniz. Kısmi ya da tam diş eksiği olan kişiler çıkarılabilir protez hizmetinden yararlanabilir. Dişiniz çürükse ya da kırıksa alanında uzman kişilerden protez takmasını istemeniz mümkündür. Kimi hastaların dişleri dişeti rahatsızlıklarından dolayı hasar alır.

Böyle durumlarda protez taktırmaları rahat bir şekilde tüketmelerini sağlar. Kemik yoğunluğunuz azaldıysa ama kemik grefti uygulaması yapılamıyorsa uzmanlar protez yaptırmanız için size yardımcı olur.

Çıkarılabilir Protez Tedavisi Süreçleri

Ağız sağlığında dişler çok büyük bir önem taşır. Kaybolan diş ve dokuların işlevini yerine getirebilmesi için çıkarılabilir protez kullanılır. İnsanlar bu tedaviyi sadece estetik açıdan tercih etmez. Aynı zamanda konuşmayı ve çiğnemeyi kolaylaştırmak için protez taktırılır. Bozulmayan dokuların korunması açısından da protez kullanımı işe yarar.

Protezler sabit ve hareketli olmak üzere iki gruba ayrılır. Sabit protezler ise kendi içinde köprü ve kuron olacak şekilde ayrılır.

Çıkarılabilir Akrilik Protez

Akrilik çıkarılabilir protez plastikten yapılır. Günümüzde akrilik protezlerin bu kadar fazla tercih edilmesinin asıl sebebi kolay kalıplanabilmesi ve uygun maliyetli olmasıdır. Akrilik protez yaptırdığınız zaman beş yıl arayla değiştirmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ise dişeti ve çıkıntılarının giderek değişkin bir yapıya sahip olmasıdır.

Akrilik protez yaptırmadan önce kimlerin yaptırabileceğiniz araştırıyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız diş kaybı yaşamış olan herkes akrilik protez taktırabilir. Kısmen ya da tam diş eksiğiniz varsa diş hekimleriyle bu konuda görüşebilirsiniz.

Neden Çıkarılabilir Protezleri Tercih Etmeliyim?

Diş kaybı yaşadığınız zaman çiğnerken, gülümserken ve konuşurken sıkıntı yaşamanız oldukça normal bir durumdur. Çıkarılabilir protezler sayesinde bahsedilen problemleri ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca dişeti rahatsızlığı sebebiyle bozulan dokuların onarımı protezler sayesinde mümkündür. Hâlen bozulmamış dokuların korunması da bu tedaviyle sağlanır.

Dişiniz kötü bir şekilde kırıldıysa ya da çürüdüyse çıkarılabilir protezlerden yaptırabilirsiniz. Diş hekimleriyle görüştüğünüz zaman tedavi sırasında yapılacaklar hakkında bilgi edinirsiniz.

Tedavi Sonrası

İnsanların en çok endişelendiği konu protez taktırdıktan sonra rahat bir şekilde yemek yiyebilip yiyemeyeceğidir. Ağzınıza aldığınız besinleri çiğnerken tıpkı gerçek dişler gibi rahat hissedersiniz. Teknoloji artık çok geliştiği için yapılan protezlerde gerçekçi sonuçlar elde edilir. Konuşurken ve gülümserken endişe etmenize gerek kalmaz.

Tedaviden sonra aşırı sıcak ya da soğuk şeyler tüketmemeye dikkat edin. Yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde uzmandan öğrenebilirsiniz.

Protez Bakımı

Protez temizliğini yapmak için eczanelerde satılan özel diş ipleri kullanılabilir. Çıkarılabilir protezin temizlenmesi açısından diş ipleri oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Diş hekimi hareketli protez yaptırmanız gerektiğini söylediyse kimyasal sıvıda bekleterek temizliğini sağlayabilirsiniz. Yemek yedikten sonra protezi çıkarıp suyla temizlemeniz gerekiyor.

Öğün aralarında ve yatmadan önce protezleri fırçalamayı unutmayın. Fırçalarken normal fırça ve macunların yanı sıra proteze özel üretilen ürünlerden kullanabilirsiniz.

Çıkarılabilir Protez Fiyatları 2023

Yaşadığınız dişeti rahatsızlıklarından dolayı dişlerinizin ve dokuların bozulmuş olması anormal bir durum değildir. Günümüz şartlarında birçok insan çıkarılabilir protez fiyatlarını araştırarak tedavi yöntemi araştırıyor. Dişlerinizi sağlıklı hâle getirecek çözüm yolu arıyorsanız siz de araştırma yapabilirsiniz.

Sektördeki diş hekimleriyle görüşerek tedavi fiyatlarını öğrenmeniz mümkündür. Böylece bütçenize uygun olacak şekilde çıkarılabilir protez yaptırabilirsiniz. Akrilik protez kullandığınız zaman maliyeti daha uygun olacaktır. Bu tarz bilgileri araştırarak ve diş hekiminin önerilerine uyarak protez taktırmanız sorunlarınızı çözmenizi sağlar. Çıkarılabilir protez fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Çıkarılabilir Akrilik Protez Sık Sorulanlar

İnsanlar genelde akrilik protez dişlerin neden kullanıldığını merak ediyor. Tıpkı diğer çıkarılabilir protezler gibi akrilik protezler de eksik dişlerin yerine takılarak işlevini devam ettirmesini amaçlar. Böylece kolaylıkla çiğneyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz. Yapay materyallerden hazırlanmasına rağmen başarılı sonuç alınır.

Dişlerin kaybedilmesinin en büyük nedeni dişeti rahatsızlıkları ve çürüklerdir. Protez kullandığınız zaman çürük, diş kaybı ve koku problemlerinden kurtulmuş olursunuz.

Akrilik Protezlerin Yapımında Hangi Malzeme Kullanılır?

Aklınızda çıkarılabilir akrilik protez kullanmak varsa plastikten yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Plastik olduğunu öğrenince işe yaraması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü akrilik protez yaptıran kişiler sonuçtan oldukça memnundur.     Dişinizdeki problemler artık günlük yaşantınızı yaşamanız konusunda sorun çıkarmaya başladıysanız uzmanlarla görüşmeniz şarttır.

Özellikle besin tüketme ve estetik görünüm açısından dişlerin önemi herkes tarafından bilinir. Bu sebeple diş hekimleri akrilik protezler maliyet açısından daha uygun fiyatlı olduğu için tedavilerde sıkça kullanmayı tercih eder. Dişlerinizde sorun yaşadığınız zaman diş hekimlerinden protezler hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür.

Çıkarılabilir Akrilik Protezlerle Yemek Yiyebilir Miyim?

Çıkarılabilir akrilik protez taktırdığınız zaman zorlanmadan yemek yiyebilirsiniz. Sadece yeme eylemi açısından değil, estetik görünüm yönünden de protezler rahatlamanızı sağlar. Protez diş yaptırmayan kişiler kendini zaman zaman kötü hisseder. İnsanlarla iletişim kurarken gülmeyi, hatta konuşmayı bile istemezler. Söz konusu diş sağlığı ve görüntüsü olduğu zaman uzmanlardan yardım almanız zorunluluk olarak düşünülebilir.

Protez diş taktırdığınız zaman insanlarla iletişim kurarken kendinizi rahatsız hissetmezsiniz. Yemek yerken yapay bir his oluşmaz. Çünkü teknolojinin gelişmesi sayesinde akrilik protez takıldıktan sonra gerçekçi bir sonuç elde edilir.

Akrilik Protezlerimi Nasıl Temizlerim?

Protezlerinizi nasıl temiz tutacağınızı bilmeniz süresini uzun tutabilmeniz açısından önemlidir. Yemek yedikten sonra protezleri çıkarıp suda yıkamanız kolay olur. Böylece yiyecek artıklarını temizleyebilirsiniz. Sabit protez taktırdıysanız diş fırçasıyla temizlemeyi unutmayın. Diş hekimi etkili temizlik için diş fırçası ve ip tavsiyesinde bulunacaktır.

Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Dişinizi fırçaladığınız zaman plak ve leke oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Akrilik Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

Düzenli bir şekilde temizlediğiniz ve bakımını yaptığınız müddetçe akrilik protezleri beş yıla kadar kullanabilirsiniz. Dişetleri ve dokular zaman geçtikçe değişikliğe uğradığı için beş yıl arayla protezlerin değiştirilmesinde fayda vardır. Böylece akrilik çıkarılabilir protezler daha dayanıklı kullanılabilir. Aksi durumda düşündüğünüzden daha dayanıksız olur.

İlk defa çıkarılabilir akrilik protez taktıracaksanız alanında uzman diş hekimleriyle görüşmeden hareket etmemeniz gerekiyor. Doktor seçimi yaparken çıkarılabilir protez alanında başarılı kişilerle görüşmeniz sağlığınız açısından daha uygundur.