Üsküdar Çarpık Diş Hizmetleri

Çarpık Diş Tedavisi; Bireylerin dişleri birçok nedene bağlı olarak çarpık, yamuk ya da eğri bir şekilde olabilir. Nedenleri oldukça fazla olan bu diş problemlerinin tedavi yöntemleri de bir o kadar fazla olur. Dişlerin çarpık bir görüntüde olması hem estetik bakımdan hem de diş sağlığı açısından ciddi problemlere neden olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi ve estetik açıdan önlem alınması gereklidir.

Çarpık Dişler için Diş Kaplama

Çarpık olan dişlerde diğer diş yapılarına göre yemek artıklarının birikimi daha fazla olur. Yemek artıklarının temizlenmesi bu dişlerde oldukça zor olmasından dolayı çürüklerin oluşumu hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle çarpık diş tedavisi geciktirilmeden yaptırılmalıdır. Uzman hekimlerin kontrolünde yapılacak olan tedavileri yöntemleri kişilere özel olarak belirlenir.

Çarpık Diş Tedavisi Öncesi

Çarpık diş tedavisi mutlaka yaptırılması gereken tedavilerden olup ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Bu nedenle aksatılmadan çarpık diş sorunu söz konusu ise uzman bir diş hekimi muayenesi olmalıdır. Muayene sırasında kişinin dişlerindeki duruma bağlı olarak kaplama ya da farklı bir tedavi şekli uygulanarak kısa sürede kalıcı tedavilerin olması mümkündür.

Uygulanacak olan tedavi öncesinde mutlaka ihtiyaçlara yönelik olarak doğru tedavilerin uzman kişiler tarafından doğru kişilere uygulanmasının önemli olduğu bilinmelidir. Bu şekilde olan çarpık diş tedavisi kalıcı ve başarılı sonuçlar vermeye yardımcıdır.

Çarpık Dişlerin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dişlerde meydana gelmiş olan çarpıklık bir sağlık sorunu olup mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Üsküdar çarpık diş tedavisi için tercih edilen yöntemler kişilere özel olarak belirlenir. Çarpık olan dişler tedavi edilmemesi halinde çürükler oluşmasının yanı sıra kemik erimesi gibi birçok sağlık sorunu oluşturacağından dolayı kontroller aksatılmamalıdır. Tercih edilen tedavi yöntemleri lamine ya da bonding yöntemi olarak adlandırılır.

İhtiyaçlara göre değişen tedavi yöntemlerinden olan bonding yöntemi çarpık dişlerin arasında sadece ayrıklık söz konusu ve renk değişimi yoksa uygulanan bir tedavi şeklidir. Lamine ise ön dişlerde çarpıklık ve dişlerde bir sararma bulunuyorsa uygulanan diş tedavisi yöntemidir. Diş tedavilerinde genel olarak metal alt yapılar tercih edilmeyip teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlı tasarımlar tercih edilir.

Diş kaplamaları özellikle çarpık dişlerin tedavilerinde sıklıkla tercih edilen tedaviler arasında yer alır. Gelişen teknolojiler sayesinde kısa sürede kaplamalar yapılarak çarpık olan dişler tedavi edilebilir ve diş problemleri giderilerek gülüşler tasarlanabilir.

Çarpık Dişlerde Diş Kaplama Gerekli midir?

Çarpık dişler için genel olarak ortodonti tedavilerden olan diş teli tedavisi gereklidir. Diş teli taşıması zor olmasından ve estetik açıdan güzel görünmediğinden dolayı çoğu hastalar çarpık diş tedavi için kaplama yöntemlerini tercih ederler.

Bu nedenle hastaların çoğu telin meydana getireceği sorunları düşünerek diş teli yerine kaplama tedavilerini tercih ederler. Diş kaplamaları ihtiyaca göre tercih edilerek özellikle çarpık olan dişlerin tedavilerinde uzman hekimler tarafından gerekli görülen bir tedavi yöntemidir.

Çarpık Dişlerde Hangi Tedavi Yöntemi Daha Avantajlıdır?

Çarpık olan dişler için hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiği kişilerin rahatsızlıkları doğrultusunda uzman hekimler tarafından belirlenir. Dişlerde aralık olması ve renk değişimi olmaması halinde bonding kaplama tercih edilirken ön dişlerde çarpıklık ve dişlerde bir sararma söz konusu olduğunda lamina kaplama tercih edilmelidir.

Çarpık olan dişlerde genellikle metal alt yapılar tercih edilmezken zirkonyum ve güçlü seramikler kullanılarak uzun ömürlü kaplamalar tercih edilmelidir.

Seramik ve zirkonyum olan kaplamalarda özellikle estetik açıdan güzel bir görünüm elde edilmesinin yanı sıra son derece dayanıklı olmasından dolayı büyük avantaj sağlayan tedavi yöntemlerinden sayılırlar. Bu nedenle özellikle çarpık dişler için uygulanan tedavilerde sıklıkla tercih edilen ve büyük avantajlar sağlayan kaplama yöntemleri tercih edilir.

Çarpık Dişler İçin Diş Kaplamaları Ne Kadar Sürede Kullanılır?

Çarpık dişler için özellikle gelişen teknolojiye bağlı olarak günümüzde zirkonyum ve lamina kaplamalar tercih edilir. Diş tedavilerinin kalıcı olması ve uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılması genellikle dişlerin kontrol ettirilmesi, bakımlarının aksatılmaması, düzenli olarak temizlenmesine bağlıdır.

Üsküdar Çarpık diş tedavi için kullanılan kaplamalarında kullanımı uzun ömürlü ve kalıcı olması istenir. Bu nedenle mutlaka kaplamaların düzenli olarak bakımlarının yapılması, kontrollerin aksatılmaması önem taşır. Bakımları yapılan ve düzenli kontrolleri sağlanan kaplama tedavilerinde uzun ömürlü bir kullanım elde edilerek çarpık olan dişlerin tekrar ortaya çıkması önlenebilir.

Çarpık Dişlerin Tedavisi İçin Başka Hangi Yöntemler Vardır?

Çarpık dişler için ihtiyaçlara yönelik olarak birçok farklı tedavi yöntemi kullanılarak düzelmesi sağlanabilir. Özellikle kaplama yapılarak tedavi edilebilirken bazı kişilerin kullanılan maddelere alerjileri olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene yapılmalı ve kişilerin durumlarına, ihtiyaçlarına göre farklı tedavi alternatifleri sunulabilir.

Alerji durumları söz konusu olduğunda kaplama dışında invisaling yöntemi tel tedavisine eş olarak uygulanabilir. Tıpkı tel tedavisine benzeyen bu yöntemin uygulanmasıyla tedavilerini erteleyen hastaların dişlerindeki çarpıklık sorunları giderilebilir.

Bu tedavide diş telinde yaşanabilecek kısıtlamalar olmayıp daha hastanın rahat ettiği bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle sıklıkla tel tedavisi gerektiren hastalar için uygulanan bir diş tedavisi olarak öne çıkar.

Çarpık Dişler Başka Sorunlar Yol Açabilir mi?

Çarpık dişler mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Ağız içi hijyenin sağlanmasının yanı sıra kaplama ve farklı tedavi yöntemleri kullanılarak çarpık diş tedavi yaptırılması gereken tedavilerdendir. Tedavi edilmemesi halinde çarpık dişlerin arasında kalan artıklar yüzünden diş çürükleri, diş iltihaplanması, diş eti kanamaları gibi sağlık sorunları görülebilir.

Tedaviler ihmal edilerek geciktirilmesi halinde ise kemik desteği yok olarak dişlerde kemiklerde erime gerçekleşir. Bu nedenle mutlaka erken dönemlerde ihtiyaca yönelik olarak diş tedavileri yaptırılmalıdır. Doğru yöntemlerin tercih edilmesiyle kalıcı bir şekilde dişlerde meydana gelen çarpıklık ve yol açtığı diğer diş sorunları giderilebilir.

Çarpık Dişler Doğuştan mıdır?

Kişilerde çarpık olan dişler genellikle genetik olarak oluşmakta ve bebeklikten itibaren görülebilmektedir. Doğuştan oluşabilen çarpık diş sorunları genetik olmasının yanı sıra çevresel etkenler ve diş etleri kaynaklı olarak oluşabilir.

Bu nedenlerin dışında uzun süre parmak emme, yalancı emzik kullanma, yatış pozisyonu, beslenme kaynaklı olarak da çarpık dişler meydana gelebilir. Erken dönemde önlem alınması ve mutlaka dikkatli bir şekilde ağız bakımının yapılması önem taşır.

Çarpık Diş Neye Sebep Olur?

Çarpık dişler ve çarpık diş tedavi yapılmamış, ihmal edilerek önlem alınmamış olan dişler birçok farklı sağlık sorununa neden olabilir. Sebep olduğu problemlerin başında düzgün çiğneme işlevi yapılamaz, diş çürümesi ve iltihaplanması, ağız bakımı zorlaşması, ön dişlerde meydana gelen çarpıklıktan dolayı estetik açıdan kötü görüntü sayılabilir. Bu etkenler kişilerde başta öz güven kaybı oluşturmasından dolayı mutlaka önlemi alınarak çarpık dişler tedavi edilmelidir.

Dişlerin Çarpık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişlerde meydana gelmiş olan çarpıklığın derecesini ve hangi tedavi şeklinin uygulanması gerektiği uzman hekim muayenesi sonrasında belirlenir.

Kişinin dişlerinin çarpık olup normal dizilimden uzak olduğunu gösteren etkenler anormal görüntü, çiğneme açısından zorluk, konuşurken dişlerin çarpması, konuşma bozuklukları ve anormal olan bir görüntü oluşması halinde dişlerin çarpık olduğundan bahsedilebilir. Hangi tedavi şeklinin uygulanması gerektiği uzman hekimlerin muayenesi sonrasında belirlenerek tedavi aşamalarına geçilir.

Üsküdar Çarpık Diş Tedavisi Fiyatları 2023

Üsküdar Çarpık diş tedavisi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.