Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Nedir?

Sinüs lifting, diş tedavileri arasında diş kemik yapısına uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Dişler açısından yapılacak tedavilerin bilinmesi ve uygulanması hem hasta hem de uzman diş hekimi açısından önemli bir noktadır.

Sinüs Lifting, implant uygulamaları öncesinde tercih edilen bir işlem çeşididir. Bu yöntem ile uygulanacak olan implant diş uygulamasının daha yararlı ve sağlıklı olması amaçlanır. Eksik olan ya da dişi tam doldurmayan hacimde olan bazı dişler için yapılacak olan implant tedavisi daha sağlıklı olması ve dişe tutunabilmesi için bu işlemin yapılması gerekir.

Dişlerdeki yoğun olmayan hacimsiz ve dolgusuz olan kemiklerin implant tedavisinde bu şekilde kullanılması hem dişe zarar verir hem de yapılan implantın bir işe yaramamasına sebep olur.

Sinüs kaldırma işlemindeki amaç ise bu durumlarda olan kemiklerin hacim kazanması, dolgulu olması ve sağlam olması için yeni kemik oluşumu sırasında uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile yapılacak olan implant tedavisinin tam olarak tutunması ve daha sağlıklı olması için çalışılır.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Herkese Uygulanır Mı ?

Bu işlemin herkese uygulanabilmesi elbetteki mümkündür. Ama bazı durumlarda istisnalar olabilmektedir. Bu da kişilerin sinüs lifting işlemi yaptırmasına engel olabilmektedir. Kişilerin implant uygulaması için yaptırdıkları bu işlem; uygun olmayan diş kemikleri için hacim kazanmasına ve uygunluğa kavuşmasına yardımcı olur.

Sinüs kaldırma işlemi için kişilerin kemik yapısının bu kurallara uygun olması gerekmektedir. Daha sonra kişilerin diş ve kemik gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Tamamlanmayan kemik yapısı ilerde kendini tamamlayabilme ihtimali olduğu için yapıyı bozmak istenmez.

Bu işlem yirmi yaşını geçmiş olan kişilere ek olarak diş ve kemik gelişimini tamamlamış olan kişilere uygulanmaktadır. Bu işlem için herhangi bir alerjik ya da kronik rahatsızlık var ise önceden bilinmeli ve doktora iletilmelidir.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen konulardan biri olan sinüs kaldırma işleminin nasıl yapıldığı sorusuna gelecek olursak; bu işlem için ilk önce kişinin güvenilir bir doktor bulması gerekir. Daha sonra diş tedavisi için işlemler normal diş hekimliği koltuğunda yapılmaya başlanır.

Sinüs Lifting yapılacak olan yerin belirlenmesi yapıldıktan sonra doktor oraya hâkim olarak kemik tozları ve diğer işlemi için gereken malzemeler ile işine başlar. Bu işlem uygulanırken diş etinde kesi işlemi yapılarak istenmeyen sorunlar ortadan kalkar. 

Bu işlem sonrası kemik penceresi aralanır ve kemik zarına zarar getirmeden işleme devam edilir.  Bu zarın yırtılması oldukça tehlikeli olduğu için yırtılmaması için araya kemik tozu yerleştirilir. Yerleştirilen bu kemik tozu beş ila altı ay sonrasında kemiğe dönüşür.

Oldukça şaşırtıcı olan bu işlem sonrası 4 ya da 5 mm büyük bir kemik ortaya çıkar. Böylelikle sinüs kaldırma işlemi tamamlanmış olur.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu işlemin uygulama aşamasına göre ameliyat süreleri değişmektedir. Sinüs kaldırma işlemi yaptırmak isteyen herkes aynı özellikte ve aynı vücut ve ağız yapısına sahip değildir. Bu yüzden de ameliyat süreleri değişiklik göstermektedir.

Normalde en fazla iki saat süren bu işlem bazı kişilerde daha erken bazı kişilerde ise daha geç bitmektedir. Bu da kişinin verdiği tepkilere bağlı olarak, doktor hızına, ağız ve zar yapısına göre farklılık göstermektedir.

Ameliyat süresince kişi narkoz etkisini hissetmediği sürece verdiği tepkiler ile işlemin süresi uzamakta ya da zor ve karışık bir ağız yapısı olan kişilerin sinüs Lifting işlemi de oldukça fazla sürmektedir. Değişen bu süre zarfında en fazla olan maksimum süre 3 ile 4 saat arasındadır.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant öncesi uygulanan sinüs kaldırma işlemi yapımı kolay gibi görünse de kişiye sağladığı olumsuz durumlar da vardır. Bu işlem sonrası ağız ve dişlerde ağrı olması mümkündür. Yapılırken iğne ya da narkozun etkisi ile hissedilmeyen bu işlem tamamen bittikten sonra ve etkileri geçtikten sonra hissedilmeye başlar.

Kendini belli eden bu işlem sonrasında dişlerde ağrı ve sızı oluşturur. Özellikle ilk iki gün ağrı ve sızısı olan hastalar için doktorun verdiği ilaçları ve şurupları zamanında almak oldukça önemlidir. Bu sürede bol bol dinlenmek kişiyi biraz olsun rahatlatacaktır.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sinüs kaldırma ameliyatı olduktan sonra ilk 24 saat kişi kesinlikle bir şey yiyip içmemelidir. Daha sonra yemeye başladığı zaman sıvı olan yiyecekler tüketmeli ve o tarafta kesinlikle bir şey yiyip içmemelidir. Ne aşırı soğuk ne de aşırı sıcak bir şey tüketmemesi gerekmektedir.

Bunun yanında doktorun vereceği işlem sonundaki serumlu tampon doktorun dediği süreye kadar kullanılmalıdır. Sinüs lifting işlemi yapıldıktan sonra en az bir gün boyunca kişi sigara içmemelidir.

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Sonrası İmplantlar Ne Zaman Yapılabilir?

İşlemi tamamlanan kemik yapısının daha sonra implant yapılması gerekmektedir. Bu işlem oldukça ağrılı sızılı ve tedirgin eden cinsten olsa da implant işlemi oluşan kemik yapısı sayesinde bir o kadar kolay gerçekleşmektedir.

Sinüs lifting işlemi uygulandıktan sonra kişiler işlemden iki ay süre geçmesi ile implant işlemini gerçekleştirebilir. Verilen bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yara ve kemik yapısı iyileşmemiş ise kişiler için implantın vakti var demektir.

Kaç Çeşit Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Vardır?

Bu işlemin yapılabilmesi için sürekli olarak çeşitli uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Sinüs kaldırma işlemi için de birçok çeşit ve yöntem vardır. Bu yöntem ve çeşitlerin uygulanması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu şekilde de ortaya sürekli olarak çeşit çıkmaktadır.

Açık Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık Sinüs Lifting işlemi kişilerin ağız yapısında bulunan kemik yapısı 4 mm geçmiyor ise kişilerin kemik yapısının gelişmesi ve uygun hacim biçimine gelmesi için bekleme ve sonrasında yapılan işlemlerin tümüne denir. Bu işlemde beklemek oldukça önemlidir.

Kapalı Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı Sinüs Lifting işlemi ile kişinin kemik yapısı 4 mm geçiyor ise ve kemik greft daha az gerektiği için bu işlem sırasında bekleme süresi de oldukça az olur. Bu yüzden kişiler de bu işlemi yaptırdıktan sonra hemen ardından implant işlemini gerçekleştirebilir. Bu sayede de tedavi işlemi kısa sürebilir.

Sinüs Sarkmasında İmplant Tedavisi Etkili Olur mu?

Sinüs sarkması durumlarında implant tedavisinin etkisi oldukça fazladır. Bu etki uzun süre devam eder. Uzun araştırmalar sonucu bulunan bu yöntem oldukça etkilidir. Bu yöntemin olup olmadığı kişinin vücuduna göre de farklılık gösterir.

Sinüs Lifting Uygulamasında Farklı Uygulamalar Var Mı?

Sinüs Lifting uygulamasında birden fazla çeşit vardır. Bu çeşitler kişinin vücuduna, ağız yapısına ve kemik yapısına göre farklılık gösterir. Kişilerin isteğine göre ya da vücuduna göre değişen bu uygulamalar doktorları tarafından seçilir.

Kalıcı Hastalığı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Neler?

Kalıcı hastalığı olan kişilerinin dikkat etmesi gereken konulardan biri de sinüs Lifting işlemidir. Bu işlem için ilk önce doktorunuza kalıcı bir rahatsızlığınız olduğunu söylemek gerekmektedir. Bu işlem sonrasında ona göre işlem yapılır.

Sinüs Lifting Tedavi Fiyatları 2023

Her sene güncellenen Sinüs Lifting fiyatları uygun sitelerden kişilere duyurulur. Oldukça avantajlı olan bu fiyatlar işlem saatine göre ve uygulanan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Sinüs Lifting işlemi için fiyatlar oldukça avantajlıdır. Sinüs lifting tedavi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.