Üsküdar Diş Dolgusu Hizmetleri

Diş Dolgusu; dişler, dış etkenlerden dolayı daha hızlı bir çürüme gösterir. Diş dolgusu, dişteki tüm çürüklerin ve artıkların temizlenerek sağlıklı bir hale getirilmesi işlemidir.

Çürük ve zarar görmüş bir diş normal işlevini yerine getiremez. Bu nedenle hastanın acı ve ağrı çekmesine neden olur. Dolgu sayesinde diş temizlenerek işlevine yeniden kazandırılır.

Hastalarımızın çürük dişlerinden bir an önce kurtulmaları için dolgu işlemini kliniğimizde yapıyoruz. Diş dolgusu, kişinin hem sağlığı hem de estetik bir ağız görünümü açısından önem taşıyan bir durumdur. Bu nedenle çürüyen dişlerin kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde farklı hastalıklar da meydana gelebilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çürüyen ve hasar gören dişler, dolgu ile tedavi edilmediği taktirde diş kayıplarına kadar neden olabilir. Kliniğimizde uyguladığımız dolgu işlemi lokal anestezi altında uygulanır.

Dişteki çürüğün derinliği sinire kadar gidebileceğinden dolayı anestezi uygulaması önem taşır. Dişin üzerindeki artıklar ve çürük temizlenerek dişin içi boşaltılır. İçi temizlenmiş olan diş uygun formdaki kompozit madde ile doldurulur. Yeniden işlevine kazandırılan diş estetik bir görünüme de kavuşuyor.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Sağlıklı dişler ve beyaz gülüşler herkesin istekleri arasında yerini alır. Fakat dişler bazı nedenlerden dolayı çürüme ve kırılma gösterebilir. Bu durumda devreye giren Üsküdar diş dolgusu dişlerin yeniden işlevine kazandırılmasını sağlar. Dolgunun pek çok çeşidi vardır.

Amalgam dolgu, kompozit dolgu, porselen dolgu, altın dolgu, cam iyonomer dolgular dişlerin konumuna göre uygulanır. Dişin neden hasar gördüğüne bağlı olarak uygulaması değişkenlik gösterir.

Ucuz ve dayanıklı olan dolgu çeşitleri kliniğimizde en sık uyguladığımız dolgular arasında yer alır. En kaliteli ve uygun fiyata hizmet almak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Diş dolguları, diş kayıplarının önüne geçmek için en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Genellikle çürük dişlerde uygulanan dolgu işlemi farklı nedenlerden dolayı da uygulanabilir.

Kırılan dişler, estetik açıdan oldukça kötü durur. Dişin eski yapısına dönüştürülmesi için yapılabilen bir işlemdir. Dişlerde meydana gelen renk bozukluklarında da dolgu işlemi uygulanabilir.

Dişin durumuna göre uygulanan dolgular değişkenlik gösterir. Kliniğimizde uzman hekimlerimiz tarafından hangi dolguya ihtiyaç duyduğunuz en net şekilde belirlendikten sonra uygulamaya alınır.

Altın Dolgular

Altın karışı malzeme kullanılarak yapılan altın dolgular, günümüzde pek fazla uygulanmasa da bazı hastalarımız için uyguladığımız bir dolgu çeşididir. En az yedi yıl kadar dayanıklılık sağlayan altın dolgular, paslanmadan kullanılabilir.

Diğer maddelerden yapılan dolgulara oranla daha yüksek maliyete sahiptir. En sert çiğneme kuvvetine kadar dayanıklılık sağlar. İki seansta yapılabilen altın dolgunun ilk aşamasında geçici dolgu yapılır.

İkinci aşamada ise altın dolgu ile diş doldurulur. Genellikle arka azı dişleri için uygulamaya uygundur. Yüksek maliyetli olduğu için günümüzde pek fazla tercih edilmez.

Amalgam Dolgu Nedir?

Çürüyen arka dişler için en sık kullanılan dolgu çeşidi amalgam dolgudur. Amalgam dolgu, cıva, gümüş, bakır ve çinko karışımından yapılır. En az beş yıl boyunca bozulmadan kullanılabilen bir dolgu çeşididir. Düzenli bakım sağlandığında daha uzun yıllar boyu kullanılabilir.

Fiyat bakımından da en ucuz olan bu dolgu çeşidi genellikle arka dişler için uygulanır. Kliniğimizde sizler için uzman hekimlerimiz genellikle amalgam dolguyu uyguluyor. Tek seferde yapılabildiğinden dolayı herhangi bir zorluğu yoktur. çiğneme kuvvetine karşı da dayanıklılık gösterebilen bir dolgudur.

Kompozit Dolgu Nedir?

Çürüyen ve hasar gören ön dişler için yapılan Üsküdar diş dolgusu çeşidi kompozit dolgudur. Plastik ve ince cam partiküllerinin karışımı ile yapılan kompozit dolgu diş rengine en uyum sağlayan dolgu çeşididir.

Direkt olarak dişle bir bütünleşme sağlarlar. Tek seferde yapılabilen bir dolgu olduğu için hekimlerin önerdiği ve tercih ettiği dolgulardandır. En az beş yıl olmakla beraber dayanıklılık sağlayan kompozit dolgu ile sağlıklı ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz. Maliyet bakımından amalgam dolgudan daha yüksek maliyetlidir. Kliniğimizde uygun fiyata işlem yaptırabilirsiniz.

Cam İyonomer Dolgu Nedir?

Günümüzde genellikle çocuklarda uygulanan bir dolgu çeşididir. Cam iyonomer diş dolgusu, özel bir cam madde ve akrilik karışımından meydana getirilir. Dişteki çürüklerin temizlenmesi ve yeniden doldurulması için kullanılırken aynı zamanda yeniden bir çürük oluşmasına karşın olarak dişin korunmasını sağlar.

Fakat kompozit ve amalgam dolguya göre daha kısa süreli dayanıklılık sağlar. Dayanıklılık açısından da tüm dolgu çeşitlerine oranla daha az dayanıklıdır. Bu nedenle genellikle çocuklarda ve diş etinin alt kısmında uygulanır. Dişi çürümeden korumak için en sık tercih edilen bir dolgudur.

İnley-Onley Porselen Dolgusu

Dişlerde oluşan çürükler ileri derece büyüdüğünde inley-onley porselen dolgular uygulanır. İnley diş dolgusu dişin yalnızca bir yüzeyi hasar gördüğünde uygulanır. Dişteki boşluğun tamamen kapatılmasını ve diş yapısının güçlenmesini sağlayan bir dolgu çeşididir.

Onley dolgu ise dişin her yanında çürükler meydana geldiği zaman uygulanan bir işlemdir. Açıkların kapatılmasını ve diş yapısının güçlendirilmesi için yapılan bir işlemdir. Uzman diş hekimlerimiz ile en konforlu şekilde tedavi olabilirsiniz.

Dolgu Yapım Aşaması

Dişlerin çürümesi, rengini kaybetmesi, kırılması ve aralarında boşluk meydana geldiği durumlarda uygulanan diş dolgusu aşamalar şeklinde uygulanır. İlk olarak hastanın çürüğünün hangi derecede olduğuna ve kullanılacak olan diş dolgusuna karar verilir.

İlk aşamada dişin üzerindeki artık ve çürük temizlenir. Bazı dolgularda ilk gün geçici dolgu koyulur. İkinci gün hastaya kalıcı dolgu uygulanarak dişin yeniden işlevini kazandırılması sağlanır. Tüm aşamalar uzman hekimlerimiz tarafından yapılır.

Dolgu Diş Kullanımı

Herhangi bir işlem görmemiş sağlıklı dişlerin kullanımı protez ve dolgulu dişlere göre daha avantajlı ve konforludur. Diş dolgusu, hasar görmüş ve sağlığını kaybetmiş olan dişlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolgunun kullanılması en dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alıyor.

Dolgu yapılan diş ile sert yiyecekleri ısırmamaya özen gösterilmelidir. Dolgunun daha uzun yıllar boyu dayanıklılık sağlaması için kişilerin ağız ve diş bakımına önem vermeleri gerekir.

Üsküdar Diş Dolgusu Fiyatları 2023

Sağlıklı dişler zaman zaman hasar alarak çürüme ve kırılma gösterebilirler. Çürüyen dişlerin restore edilmesi ve yeniden işlevine kazandırılması için diş dolgusu uygulanır. Dolgu işlem fiyat bakımından diş estetiğinde en uygun fiyata yapılan işlemler arasında yerini alıyor.

Hasar gören diş sayısına, dolgu çeşidine ve uygulama yapan diş kliniklerine göre değişkenlik gösterebilir. Altın dolgu fiyatları en yüksek maliyetli olurken, amalgam dolgu en ucuz fiyata sahip olan dolgu çeşididir. Kliniğimiz tarafından her zaman daha uygun fiyata ve kaliteli bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

Günümüzde dişlerin tedavisinde uygulanan dolgu işlemi, fiyat bakımından her bütçe ile uyum sağlayacak şekilde sunuluyor. Kullanılan dolgu maddesine, dolgu yapılan diş sayısına ve uygulama yapan kliniklere göre fiyatlarda artış ve azalma meydana gelebilir.

Amalgam dolgu en ucuz ve kaliteli bir dolgu çeşidi olurken, altın dolgular maliyeti en yüksek dolgulardandır. Kliniğimiz ile iletişime geçerek diş dolgusu tedavinizi daha uygun fiyatlar karşılığında yaptırmanız mümkündür. Üsküdar diş dolgusu fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.